top of page

 Jak napsat postavu

Napsat si postavu do hry není zas tak snadné, jak se zdá. Každý rok hodiny a hodiny diskutujeme s hráči o jejich nápadech. Velmi často jsou to postavy naprosto skvělé, ale bohužel se nehodí do hry a jejich vynucená přítomnost velice pravděpodobně hru zkazí nejen jim, ale i jejich spoluhráčům. Nebo se, v tom lepším případě, budou fakt nudit. Letos proto vyzkoušíme něco jiného. Sepsali jsme malý článek o tom jak si vyrobit postavu, která Vás nejenže bude bavit, ale také s ní půjde pracovat organizátorům.

Setting

Ještě před úvahami o postavě se podívejte o čem LARP, který chcete hrát, vlastně bude. Pokud jakkoli a nad čímkoli váháte, vůbec se neostýchejte napsat organizátorům a přeptat se jich na cokoli chcete, rádi s Vámi vše probereme. I ta nejúžasnější a nejdokonalejší postava působí jako pěst na oko, pokud se míjí se settingem. Za léta pořádání LARPŮ jsme nalezli velkou pravdu: Vydolovat z hráčů jaké postavy chtějí hrát je nejtěžší a zároveň nejdůležitější součást hry.

Naštěstí existují elementární zásady, kterých se lze držet. Rozdělíme je do několika částí:

Pro Arkánum XIII jsou settingem současné Pardubice(2023)

Koncept postavy

Přečetli jste si setting LARPU? Skvělé! To je skvělá chvíle na zpracování konceptu postavy. Bohužel pro tvorbu postavy není žádná základní šablona, které byste se mohli držet. Zkuste si místo toho odpovědět na následující otázky:

  • Co je postava zač?

  • Co postava umí?

  • Proč je postava ve hře?

  • Co postava chce?

  • Jaké překážky jí brání v dosáhnutí tohoto cíle?

  • Mám na postavu kostým?

Existuje jedno velké kritérium, které Vaše nápady protřídí: Vaše schopnost a ochota danou věc hrát. Některé hry jsou náročnější než jiné. Nicméně univerzálně platí, že pokud pro postavu nemáte alespoň základní předpoklady, zabijete si ji sami a nikdo Vám nebude schopen příliš pomoci. Vaše postava je vnímána skrze Vás.

Prosíme hlavně mladší ročníky, aby k těmto doporučením přihlédly, protože touha po "cool" rolích je tu přece jen silnější. Všichni jsme si tím prošli, chceme tu nejhustější postavu, nejlépe z naší oblíbené rubačky (teď myslím jede Assasin Creed XY). Ten je, mimochodem, jednou z nejnepoužitelnějších postav, co si lze představit. Přiznejte si, kdo z vás je expert horolezec, běžec a gymnasta?  Ano, Assasinův oblek je sice hustokrutej a supercool, ale také velice efektivně eliminuje jakoukoli anonymitu. Uniformního špiona či mafiána by nikdo neměl poznat a rozdíl od počítačem řízených vojáků, kteří Vás vesměs ignorují, v Arkánu čelíte lidem. A ti naprogramovaní k nevšímavosti obvykle nejsou. Navíc představy o tom, jak strašně všechny své nepřátele sejmete, pokud se proti Vám spojí jsou dost nebezpečné iluze - přesila nepřátel Vás velmi rychle zabije. Stejná úvaha platí i v méně extrémních případech, pokud jste ostýchaví a neumíte mluvit, neberte si vyjednavače. Pokud jste schopní minout cíl i ze vzdálenosti jednoho metru radši si neberte pistolníka.

Kromě Vašich možností je třeba vzít v úvahu i možnosti LARPU. Najdete ryze nebojové LARPY postrádající fyzickou akci. LARPY, ve kterých není magie a nadpřirozeno. LARPY, kde prochodíte boty a naopak LARPY, ve kterých se můžete válet v kavárně a debatovat o novinkách ve fiktivní politice. A není problém potkat LARP plný dramatu, osobních prožitků etc. Tyto prvky v settingu výrazně ovlivňují konečnou podobu hry, cílí na odlišné hráče a mohou znamenat, že konkrétní LARP nebude váš šálek kávy, konvička čaje nebo kelímek piva.


Setting Arkána XIII - Hranice nemožného "O hře," ale základní prvky vypíšeme i sem.

  • Arkánum pracuje s prvky magie a nadpřirozena. V komunitě postav se to projevuje od občasného triku při škubání kuřat u babičky vědmy na vesnici po sofistikovaný výzkum a vývoj placený korporacemi mágů a Hlídek a států.

  • Arkánum je spíše nebojová hra - s bojem se setkáte spíše výjimečně (ale existuje a diskuze se klidně může vyhrotit do zuřivé přestřelky, ve které lítají kulky, šipky a kouzla)

  • V Arkánu je možné  umřít, i když je docela těžké umřít náhodou. A ne všichni mrtví zůstávají mrtví.

  • Postavy mohou být velmi archetypální. Nevadí filmová, knižní nebo historická postava, pokud není přehnaně mocná a sedí do settingu.

  • Postavy jsou pravidlově zhruba stejně mocné (mají podobný počet dovedností, kouzel, zvládnou zhruba stejně mocné věci) a rozhodně nejsou schopné pokrýt všechna nebezpečí, která jim hrozí.

Co je postava zač?

Není nutné mít úžasný a originální nápad. Naopak u velmi originálních myšlenek je pravděpodobné, že už to někdo vymyslel a jeho spoluhráči to brali za bizarní nápad. Nevadí. Nápady nic nestojí, je možné jich mít tuny.

Důležitý je způsob, jak nimi naložíte. Napište si je. Je jasné, že některé aspekty vaší postavy budou jen těžko ovlivnitelné. Jste-li útlá žena, těžko budete hrát chlapa jako horu. Neumíte-li šermovat, těžko budete hrát šermíře. Není-li řešení rébusů Vaše forte, nepřemáhejte se do forenzního specialisty. A pokud neumíte zpívat, netýrejte sami sebe ani své okolí bardem.
Po sepsání nejrůznějších možnosti a nápadů, se ně a na setting podívejte. Hledáte nápady, které se budou protínat se zaměřením hry a vašimi schopnostmi, dovednostmi, zájmy. Arkánum se snaží napomoci tím, že už v pravidlech ty nejzákladnější nápady zahrnuje v podstatách, pozadích a dovednostech. Vše je úmyslně psáno povrchně, nicméně jsou zahrnuty případné herní mechaniky, které pak postava bude používat.
Pokud se rozhodnete býti upírem, očekává se, že budete shánět krev. Pokud budete hrát mága, občas provedete nějaký ten okultní rituál a je třeba s tím počítat.

Nezastavujte se jen u slov. Musíte si nejen říct, že jste upír, ale i jakým upírem chcete být. Jste upíří gentelmen v obleku a s hůlkou? Jste CEO nadnárodní korporace? Jste servírka, co měla fakt špatný den a probudila se za popelnicí bez pulzu a s dírou v krku? To je důležitější než citace z pravidel nebo knížky a občas to může pomoct ukázat organizátorovi, co jste vlastně zač.

Příklady nápadů kompatibilních s Arkánem XIII:

  • upíří diplomat

  • tajemný artefakt

  • konspirační teoretik

  • detektiv

  • okultní hacker

  • tajemný obřad, který musím vykonat

  • dědictví po předcích

  • slib, který jsem dal

  • doktor psychiatrie

  • normální člověk vhozen náhle do světa Jiných

  • kultista snažící se povolat Prastaré

  • novinář který chce odhalit pravdu o jiných lidem.

A příklady nápadů, které se k Arkánu moc nehodí (zvlášť jako hráčská postava):

  • Mimozemšťané

  • Středověký kostým uprostřed města

  • Pohádková postava

  • Postapokalypická postava

  • Supermocná postava

  • Cesty časem

"Je mi tisíc let."

Nad touhami hráčů ohledně věku postav v urban fantasy LARPech si často rveme vlasy. Proč tolik lidi chce mít stovky let starou postavu bez nějakého většího herního důvodu? Spousta z nás má v oblibě určitou historickou periodu. Jsme často šermíři a romantici tělem a duší. Ale právě to nás zaslepuje. S jistými obměnami nám každý rok alespoň jednou nastane tato situace: // Mladý hráč, věk cca 17 - 20 nám napíše: "Jsem tisíc let starý upíří asasin. Zabíjím bez morálky a slitování." // Určitě existuje LARP, do jehož settingu tento požadavek bez problému zapadne, ale Arkánum to nebude. Úskalím těchto "prastarých" postav je, že je nezahrajete, pokud Vám vážně není  tisíc let. Rozhodně nemáte šanci pokud je vám -náct. To je prostě fakt, smiřte se s tím. Pokud mlaďoučký upír prohlásí ve společnosti, že je tisíc let starý, jen těžko někdo uvěří, dokud své tvrzení nepodpoří úžasným hraním role, které jde za hranice amatérského hraní. Pokud vypadáte moderně, mluvíte moderním jazykem a historické zázemí jste si dali, protože chcete ospravedlnit nošení katany na zádech, udělali jste elementární chybu. Jako vždy, existují možnosti, jak neobvykle vysoký věk ospravedlnit, ale musí mít praktický a reálný dopad na to, jak budete hru hrát.
Dobrý příklad, jak obejít věk a žánrově se blížit Arkánu, je Ichabod Crane ze seriálu Sleepy Hollow.
Druhou variantou, jak obejít tento problém, je být nadšenec do zvolené věci. Výrazně snadněji se Vám bude hrát současná postava, která tak jako vy má vášeň pro středověký šerm, japonskou kulturu, atd.

Co postava umí?

Když s námi hráči řeší postavy, vždy se jich ptáme: "Co by Vaše postava chtěla umět?" Není to totéž, jako: "Co Vaše postava ve hře skutečně použije." Nemusí to být ani vyčerpávající seznam všeho, co se naučila. Spíše to, v čem je/chce být opravdu dobrá. Vždy jsou užitečné reálné zkušenosti se ztvárněním dotyčných dovedností. Pokud se stydíte promluvit a bojíte se fyzického střetu, pak není dobrý nápad si brát ukecaného mistra šermu. Na druhou stranu, pokud vás baví bojovat,  postava, pro kterou je boj něco na co se těší, nebo v čem exceluje, je víc než vhodná. Další věcí, kterou je třeba mít na zřeteli je využitelnost schopností postavy na konkrétní hře. Je super být hacker, ale v zapadlé vesničce bez internetu je to dosti zbytečná postava. A pokud zrovna není epidemie, je vaše imunita na nemoci jen zajímavost.

,
Nechcete být všemocní! Je důležité si to uvědomit. Všemocná postava apriori nemá důvod hrát. I postava, která je jen o trochu mocnější než ostatní postavy v settingu, může celý příběh rozbít. A organizátor Vás stejně nejspíš nenechá něco takového hrát. Nicméně i tady jsou cesty okolo, které můžete využít. Můžete být mocnou bohyní bez věřících, která je díky této skutečnosti odkázaná jen na zlomek své moci. Vaše moc může být vázána na jiné události, které se přímo nedotýkají hry. Příkladem z Arkána je Král Fae, který je v rámci své domény v podstatě všemocný, ale většina jeho moci je vázaná správou té domény. Proto svou moc nikdy nepoužívá přímým způsobem. Má  na to sluhy.

Můžete si položit následující otázky:

  • Co postava neumí? (Aby to mělo smysl, je třeba si uvědomit, že by to mělo být něco, co chcete hrát. Ať už jako výzvu nebo protože Vás to prostě baví.)

  • Mluvíte jen cizím jazykem?

  • Nepoužíváte pokročilou techniku?

  • Neumíte se zbraní a i při krájení chleba se říznete?

  • Jste ukecaný a neumíte zastavit? 

To vše jde použít, dá to vaší postavě větší tvárnost. A zapojíte tak víc postav z vašeho okolí.

Proč je postava ve hře?

Důležitá otázka, na kterou se často zapomíná nebo se odbývá. Většina úžasných nápadů typu - tisíc let starý upír/pán zla/zabiják shoří na popel na této otázce.

Výše jmenovaní by se většinou z dění hry zabývali jen málokdy. Mocné postavy jsou mocné právě proto, že drobné každodenní problémy neřeší osobně a neplýtvají na ně svou mocí a časem. Mají na to své poskoky, sluhy, otroky, služebné démony a kdoví koho ještě. Pokud se rozhodnete být agentem takto mocné postavy, velmi snadno vygenerujeme motiv, který Vaše postava má pro své jednání. Pokud neuspěje, znamená to, že pán není potěšen a nejspíš to dá najevo nějakou krásnou dovolenou v pekle.
Extrémy stranou, obvykle jste ve hře, protože něco chcete (pokrýváme v další sekci). Kvůli jiným postavám? Protože vám to někdo nařídil? Možná jste členem zainteresované skupiny...

Co postava chce?

Stejně jako v literatuře i u LARPU platí, že zajímavá postava, která má důvod ve hře něco dělat, musí mít cíl a motivaci k jeho dosažení i za cenu překonávání překážek. Cíle a ambice jdou zjednodušit až na kost, nicméně: "Chci moc. Chci majetek. Chci slávu," jsou pro organizátora dosti vágní a nijak zvlášť zajímavé cíle. Zajímavější a použitelnější je napsat konkrétní cíl:

  • Chci peníze, protože potřebuji zaplatit hráčský dluh. 

  • Chci být slavný, protože jen tak získám dívku svých snů.

  • Chci ovládnout magii kamene, protože můj princ zkameněl a já ho chci odčarovat.

  • Chci najít knihu stínů, protože byla ukradena mému dědovi.

Cíl může být něco, pro co se postava rozhodla sama, ale může být něco, co bylo rozhodnuto za ni. Třeba chce očistit své jméno, které bylo nespravedlivě očerněno, najít vraha svých rodičů či se stát hlídkařem.

Proč to nemůže dostat?

Jen málokdy má postava zájem o nějaké problémy či konflikty. Bilbo taky nijak zvlášť netoužil vyrazit na výpravu do nebezpečných dálek za nejistým cílem. Preferoval klid, teplo domova, čaj a sušenky. Vy jako hráč konflikt chcete, protože to je výzva, která dělá postavu zajímavou a dává náplň hře. Pokud tedy nejste ten typ hráče, kterému stačí obléct chudý šat a žebrat  jako houmles na ulici.
Máte postavu, cíl, motiv a prostředky, takže poslední, co ještě potřebujete, je nějaký konflikt. Důvod, proč vaše postava nemůže cíl splnit. Kdo, či co, jí ve splnění cíle brání? Konflikt je jeden z nejdůležitějších mechanismů, jakým může organizátor zapojit vaši postavu do hry.

Jste mág bažící po artefaktu? Fajn, artefakt může mít konkurenční spolek. Může být ukrytý za Mořem Strachu, na Pláních Hrůzy nebo v Kobkách Teroru. Dobrá, klišé stranou. Konflikty jsou mechanismus, jenž LARP dělá zajímavým. A při navrhování postavy Vám dávají výborný způsob, jak organizátorovi naznačit, kterým směrem postavu chcete vést.

Mám na postavu kostým a rekvizity?

Zcela úmyslně tuto otázku uvádíme až na konec. Kostým může být hodně limitující faktor, ale Arkánum nepatří mezi kostýmově náročné hry. Kostým Vám může pomoci ztvárnit roli, a pokud nebudete hrát něco extrémního, pravděpodobně to zvládnete s běžným šatníkem. Je to prostě dobrý doplněk, bez kterého se, ale dá žít. Když píšeme, že kostým by měl podtrhovat postavu, myslíme tím fakt, že pokud přijdete do baru ve fraku s cylindrem a hůlkou, lidi okamžitě uvidí džentlmena. Když přijdete ve větrovce, kapsáčích a kšiltovce s kšiltem u ucha, zanecháte naprosto opačný dojem.
My, organizátoři, pochopitelně rekvizity milujeme, protože pomáhají budovat atmosféru a protože když je dovezete vy, nemusíme je tolik řešit my a můžeme čas věnovat dalším částem hry.

A to je nejspíš všechno. Pokud jste to dočetli až sem, doufáme, že vám článek alespoň trochu pomůže, a přejeme hodně štěstí s tvorbou postavy.

bottom of page